Merdivenler Çocukların Oyun Alanıdır!

1151

Merdivenler, çok katlı evler açısından hem gereklilik, hem de dekoratif unsurlardır. İç dekorasyonla ilgili düzenlemelerde Ahşap merdiven, estetik görselliğiyle yaşam alanlarının ferah, renkli ve vazgeçilmez unsurlarıdır.

Peki çocuklar için? Dikkatle izlendiğinde, çocukların oyun kurgularında koşma kadar tırmanma aktivitesi de önemli bir yer teşkil eder. Dışarıda duvara, ağaca tırmanma gibi oyunlar, ev içinde de çocuklar tarafından sürdürülmeye çalışılır. Çoğumuz çocukken kapılara dahi tırmanmış, hatta duvarlara bile tırmanabileceğimize inanmışızdır. Kaldı ki Örümcek Adam’ın (Spider Man) bütün gizemi de, belki tırmanabilmesinde saklıdır. Tırmanmak özgürlüktür. Çocukların en büyük hayali tırmanmaktır; yükseğe, hep daha yükseğe…

Ev sabittir, statiktir. Oysa Ahşap merdiven hareketlidir, hareketin bizzat kendisidir. Merdiven varsa, hareket de vardır. Çocukların durmaksızın merdivenlerden inip çıkması ve bundan hiç bıkmaması, aslında harekete duydukları eğilim ve ihtiyaçtandır.

Merdivenler, yetişkinler için sadece üst kata çıkmaya yarayabilir, oysa çocukların hayal dünyasında sihirli fasulye gibi ayrıcalıklıdır. Ahşap Merdivenler üst kata değil, çocukların dünyasına çıkmaya yararlar.

Merdivenler, çocukların hayal dünyasına eşlik eder. Ev içinde bir merdivenin varlığı, çocuklar için başlı başına bir oyun alanı olması anlamına gelir. Merdiven basamaklarında gerektiğinde ders çalışılır, oyun oynanır, basamaklarından ve tırabzanlarından kayılır. Bütün bunların ötesinde merdiven hayal dünyasına (bazen de gökyüzüne) tırmanmaya yarayan büyülü bir olaydır.

Merdivenle inilir çıkılır, inilir çıkılır… Bu haliyle bir tahterevalli gibi pek çok oyuna yardım ve yataklık eder.
Merdiven varsa, oyun da vardır.