Ahşap Merdiven Modelleri ve Çeşitleri

3525

Hayatımızı kolaylaştıran en önemli araçlardan biridir. Çünkü yüksek olan her yere güvenli şekilde ulaşmamızı sağlayan araç gerece merdiven denir. Merdivenler artık taşına bilenleri de bulunmaktadır. Bu taşınabilir merdivenleri daha çok ev kadınları kullanmaktır. Yüksek bir alandan bir şeyler indirmek için veya perde asmak gibi işler de oldukça rahatlık sağlamaktadır. Merdiveni evlerde dekor unsuru olarak kullananlar bulunmaktadır. Hatta merdivene benzer kitap rafları da yapılmaktadır. Merdiven basamakları mesafenin uzunluğuna göre farklılık göstermektedir. Yükseklikle merdiven basamakları doğru orantılıdır. Ahşap merdivenleri daha güvenli hale getirmek için kenarlarına korkuluk ile destek sağlanmaktadır. Böylelikle denge kaybı ve ya düşme esnasında korkuluğa tutunarak düşmeniz engellenmiş olur.

Merdiven korkuluklarının elle tutulan ve uzantı olan kısma ahşap küpeşte denir. Günümüzde küpeştelerde merdiven gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Ahşap ve ya demirden yapılır. Evlerin içinde geçen merdivenler de dekoru en çeşitli olan merdiven üstü diyebiliriz. Merdivenin olduğu her alanda küpeşte de vardır.

Tarihi çok öncelere dayanan ağacın yontularak ve kesilerek şekil verilmiş haline ahşap denir. Ahşap kullanışlılığının yanı sıra sağlıklı olmasıyla da çok tercih edilmektedir. Ahşaba istediğiniz şekli verebilir ve istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Hatta renk değiştirmek isterseniz daha sonra rahatlıkla değiştirebilir ve üzerine motif çizebilirsiniz. Ahşap merdivenin üst kısmında dekor olarak kullanılan en önemli parçalardan biridir. Ahşap doğal ve göz yormayan bir görüntüye sahiptir. Ahşap bu özelliği ile en çok bahçe alanlarında kullanımı ile yaygındır. Sahip olduğu hoş görüntüsü ile tamamlayıcı bir unsur görevini görmektedir. Merdiven basamaklarında oldukça yaygın kullanılmaktadır. Çünkü diğer basamaklara oranla deforme olma olasılığı daha düşüktür ve tadilat bakımından çok daha rahattır. Kapı yapımında ve mutfak araç gereçlerinin kullanımında da yerini almaktadır.

Ahşap Merdivenlerin Kullanım Alanları Nedir?

İki tane basamak seviyesini birleştiren basamaklara merdiven denir. Merdiven bina içlerinde evlerin içlerin de ve farklı birçok alanda kullanılmaktadır. Merdiven düz ya da dönmeli olarak ayrılmaktadır. Bunun nedeni ise binanın yapısına bağlıdır. Binanın şekline göre merdiven yapımı şekil almaktadır. Düz merdivenler daha çok gemi ve araçlarda kullanılırken dönmeli merdivenler minare ve bina içlerinde kullanılmaktadır. Merdivenin yapıldığı yere göre basamak aralıkları farklılık göstermektedir. Bunun nedeni yapıldığı yerin yüksekliğine ve zeminine bağlıdır. Alış veriş yerlerinde ise daha çok yürüyen merdivenler tercih edilmektedir. İnsanların bu yürüyen merdivenler sayesinde basamak çıkmadan ve daha az yorulmalarını sağlamaktadır. Yürüyerek çıkmaya gerek duymazsınız. İlk basamağa çıktıktan sonra merdivenin bitimine kadar sizi götürecektir. Bu merdivenler elektronik bir sistemle çalışmaktadır.

Ahşap merdiven uzunluğunda kullanılan ve iskele bölümünü oluşturan kısma küpeşte denilmektedir. Küpeşte merdivenin en önemli parçasıdır. Bu kısım merdiven korkuluklarının ayakta durmasını sağlamaktadır. Merdiven korkuluğunun dengesini sağlayan en önemli unsurudur. Korkuluklar hayati bir önem taşımaktadır. Her hangi bir olası kaza anında düşmenizi engeller. Korkuluklar genelde merdivene göre şekillenirler. İstediğiniz renge boyayabilir ve istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.

Bir ağacın yontularak ve zımparalanarak şekil verilmesine ahşap denir. Ahşap birçok yerde kullanılmaktadır. Masa, sandalye, dekor ürünü ve oyuncaklarda yerini almıştır. Bu nedenle merdiven yapımın da veya basamaklarda da yerini almıştır. Ahşabın en önemli özelliklerinden biri de sağlık açısından hiç bir sakıncasının olmamasıdır. Sağlığa her hangi bir yan etkisi yoktur. İstediğiniz renge de rahatlıkla boyayabilirsiniz. Dayanıklılığı açısından diğer ürünlere oranla daha dayanıklıdır ve kullanımı oldukça rahattır. Bu nedenle ahşabı en çok tercih edilmesinin nedenlerinden gösterebiliriz.