Merdiven Ağaçları

1434
Merdiven Ağaçları
Merdiven Ağaçları İçin Daha Fazla Bilgi Almak İçin Sitemizi Ziyaret Edebilir, Fiyat Bilgisi ve Daha Fazla Bilgi Alabilirsiniz.

Merdiven Ağaçları

Evlerin en özel noktası olan merdivenlerde ahşap malzemenin tercih edilmesi ile son derece güzel bir atmosfer yakalanabilmektedir. Ancak bu atmosferin uzun süre muhafaza edilebilmesi için, merdiven seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. En önemli nokta da ihtiyaçlarımız doğrultusunda seçeceğimiz ağaç cinsidir. Hem merdivenin kullanım yer hem de ayakkabı ile basılıp basılmayacağı, seçilecek olan ağaç türü için önemli detaylardır. Örneğin evinizde ayakkabı ile dolaşılıyorsa yumuşak ağaç türlerini tercih etmemelisiniz. Bu doğrultuda en çok tercih edilen Merdiven Ağaçları türleri de şekillenmektedir.

Ahşap merdiven yapımında kullanılabilen çok sayıdaki ağaç türünden en çok tercih edilenler sert türlerdir. Sert ağaç türlerinden olan Kayın ağacı ekonomikliği ile en çok tercih edilenlerden Merdiven Ağaçları Türlerinden biridir. Ayrıca parke ve benzeri yüzeyler ile aynı renkte boyanıp doğal görünebilmesi sebebi ile de sık sık tercih etmektedir. Sağlamlığı da çok olmasına karşım neme ve suya karşı diğer sert ağaç türlerine nazaran daha dayanıksız olması, Kayın ağacının dezavantajı olarak değerlendirilebilir. Kayın ağacından da çok tercih edilen malzeme ise Meşe ağacıdır. Sert ağaç türlerinden olan Meşe, neredeyse hiç burkulma, büzülme gibi özelliklere sahip değildir. Yani en sağlam ve tüm etkenlere en dayanıklı olan ağaç türüdür. Bu sebeple hem iç mekânlarda hem de dış mekânlarda ahşap merdiven imalatında en çok kullanılan ağaç türüdür.

Son olarak rengi sebebi ile en çok tercih edilen türlerden olan Sapelli ’den bahsetmek gerek. Sapelli ağacı, doğal hareleri ve renk geçişleri ile en çok tercih edilen ağaç türüdür. Sapellirengi için tercih edilen bir ağaç türü olduğundan genellikle boyama işlemine tabi tutulmazlar. Maliyet açısından değerlendirildiğinde en pahalı türler olan Meşe ve Merbau ile aynı seviyede değerlendirilmektedir. Meşe çok sert ağaç türü olarak kabul edilirken, Sapelli orta seviyede bir sertliğe sahiptir ve ahşap merdiven için ideal bir malzemedir. Farklı sebepler ile en çok tercih edilen bu ağaç türleri dışında da çok sayıda malzeme seçeneği bulunmaktadır. İhtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz.

 

[envira-gallery slug=”merdiven-agaclari”]